World Championship Calendar Revealed (Week 1) - LoL News
eSports News

World Championship Calendar Revealed (Week 1)

Greetings Summoners!

The World Championship calendar is out and we are bringing it to you straight out of the oven. These are the matches and dates:

DAY 1 (Thursday – October 1th)

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Game #1 – 10:00 AM – Group B

[one_third]

Fnatic

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

Invictus Gaming

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #2 – 11:00 AM – Group B

[one_third]

Cloud9

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

ahq e-Sports Club

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #3 – 12:00 AM – Group C

[one_third]

SKTelecom T1

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

H2k

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #4 – 1:00 PM – Group C

[one_third]

Edward Gaming

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

Bangkok Titans

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #5 – 2:00 PM – Group A

[one_third]

Counter Logic Gaming

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

Flash Wolves

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #6 – 3:00 PM – Group A

[one_third]

paiN Gaming

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

KOO Tigers

[/one_third_last]

[/box]

DAY 2 (Friday – October 2th)

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Game #1 – 9:30 AM – Group D

[one_third]

KT Rolster

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

Team SoloMid

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #2 – 10:30 AM – Group D

[one_third]

LGD Gaming

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

Origen

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #3 – 11:30 AM – Group C

[one_third]

Bangkok Titans

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

SKTelecom T1

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #4 – 12:30 AM – Group C

[one_third]

H2K

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

Edward Gaming

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #5 – 1:30 PM – Group A

[one_third]

Flash Wolves

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

KOO Tigers

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #6 – 2:30 PM – Group A

[one_third]

Counter Logic Gaming

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

paiN Gaming

[/one_third_last]

[/box]

DAY 3 (Saturday – October 3th)

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Game #1 – 7:30 AM – Group C

[one_third]

profileIcon922

Edward Gaming

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

profileIcon924

SKTelecom T1

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #2 – 8:30 AM – Group C

[one_third]

H2K

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

Bangkok Titans

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #3 – 9:30 AM – Group D

[one_third]

LGD Gaming

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

KT Rolster

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #4 – 10:30 AM – Group D

[one_third]

Origen

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

Team SoloMid

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #5 – 11:30 AM – Group B

[one_third]

Invictus Gaming

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

Cloud9

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #6 – 12:30 AM – Group B

[one_third]

ahq e-Sports Club

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

Fnatic

[/one_third_last]

[/box]

DAY 4 (Sunday – October 4th)

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Game #1 – 7:30 AM – Group D

[one_third]

Team SoloMid

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

LGD Gaming

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #2 – 8:30 AM – Group D

[one_third]

KT Rolster

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

Origen

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #3 – 9:30 AM – Group B

[one_third]

Invictus Gaming

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

ahq e-Sports Club

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #4 – 10:30 AM – Group B

[one_third]

Cloud9

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

Fnatic

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #5 – 11:30 AM – Group A

[one_third]

KOO Tigers

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

Counter Logic Gaming

[/one_third_last]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Game #6 – 12:30 AM – Group A

[one_third]

paiN Gaming

[/one_third]

[one_third]

VS

[/one_third]

[one_third_last]

Flash Wolves

[/one_third_last]

[/box]

We’ll keep you updated about further news, also about the matches results one the Championship begins.

You Might Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *